DOBRY DJ Jakie umiejętności powinien posiadać dobry DJ?

< Powrót                                                                                         Wybór artykułów                                                                                    Następny >

         Mało kto zdaje sobie sprawę, ale żeby zostać profesjonalnie DJ’em trzeba posiąść szereg niezbędnych umiejętności, które gwarantują, dobrze wykonaną pracę, sukces i zadowolonych klientów.

Sfery, w których dobry DJ powinien umieć się poruszać wymienię w kolejności od najważniejszych. Oczywiście to jest moja opinia (na podstawie lat doświadczenia) na temat tego zawodu i każdy może wyrobić obie własne zdanie.

         Umiejętności interpersonalne (miękkie)
Tak. Zgadza się. Może się to wydać zaskakujące ale przecież każdy DJ pracuje z ludźmi i gra dla ludzi. Umiejętności miękkie to wszak podstawa w każdej pracy z ludźmi i w zespole. To najważniejsza umiejętność w pracy DJ’a, decydująca o tym, czy ktoś wytrwa w tym zawodzie czy nie. Umiejętność radzenia sobie z ludźmi, inteligencja emocjonalna, psychologia tłumu, odporność na stres, zmęczenie, brak snu to podstawowy oręż dobrego profesjonalnego DJ’a. W końcu DJ ma na weselach czy imprezach do czynienia z pijanymi a czasem nawet nieprzyjemnymi ludźmi, którzy często sami nie wiedzą czego właściwie chcą. Kady doświadczony DJ ma wiele ciekawych opowieści o ludziach i przygodach na imprezach.
Pełna kulturka i fason musi być! :) Do tego „garniak”, krawat i ładne ale wygodne buty. W końcu prezencją też się tutaj pracuje.

Dobra rada: jeśli ktoś chce zamówić piosenkę a nawet dedykacje u DJ’a, to wystarczy być kulturalnym, uśmiechniętym i zwyczajnie po ludzku miłym i dedykacja gotowa.
Dobrze też wiedzieć jaki utwór chce się zamówić. :)

         Muzyka
Temat wielki, szeroki i głęboki jak ocean. Każdy DJ musi posiadać ogromną wiedzę muzyczną. Dużo wykraczającą po za zakres zwykłego człowieka i stwierdzenia tego co jest fajne, a co nie. Np. DJ grający na weselach, stykający się z ludźmi z różnych regionów a nawet krajów i kultur, powinien posiadać wiedzę o muzyce praktycznie każdego rodzaju. Od Baciarów, przez italo disco, clasic rock’a, po nowe trendy w disco polo, muzykę biesiadną i najnowsze hity, które słychać w radiu. Ponadto jeśli wymieni się jakiegoś wykonawcę to doświadczony DJ powinien znać kilka jego największych przebojów z pamięci i wiedzieć czy to szybki , czy wolny utwór i podstawowe dane techniczne do grania tych kawałków i miksowania. Muzyka to naprawdę kawał wiedzy jaką trzeba posiąść i umieć wykorzystać na parkiecie, grając sety. Każdy kto para się zawodem DJ’a kocha muzykę zna się na niej.

         Konferansjerka i wodzirejka
Każda impreza wymaga przynajmniej minimalnej dozy mówienia przez mikrofon i komunikowania się z gośćmi. Widomo, trzeba się przywitać, przedstawić, coś ogłosić, zrobić zabawę albo zapowiedzieć atrakcje etc. Najwięcej wodzirejowania i konferansjerki wymagają oczywiście wesela. Tu nie ma mowy, że DJ schowa się za konsolą i będzie udawał ducha. Na weselu trzeba wyjść do ludzi prowadzić całą imprezę od A do Z, porwać tłumy do zabawy. Trzeba umieć mówić i występować publicznie, co zawse jest trochę stresujące.
         Jak pisał Dale Carnegie:
"Ludzie najbardziej boją się śmierci a zaraz potem wystąpień publicznych."
Często młodzi DJ’e mają na początku kariery z tym problem.

> Zobacz także artykuł "Karnawał w Rio - bal przebierańców".
 • foto - DJ dla CIEBIE! - wesele - Zabawa oczepinowa z Panem Młodym i kawalerami

  Dyskoteka weselna wśród laserów, dymu i efektów

  zdjęcie z wesela

 • Dobry DJ tutaj gra!

  zdjęcie z wesela

 • foto - DJ dla CIEBIE! - wesele - dyskoteka weselna i zbawa taneczna

  Zatańczymy razem MAKARENĘ

  zdjęcie z wesela

< Powrót                                                                                         Wybór artykułów                                                                                    Następny >

         Zastaw się a postaw się!
Czyli sprzęt wyposażenie, oświetlenie i wszystkie te bajery i gadżety.

Pewnie każdy się dziwi, że nagłośnienie i oświetlenie jest dopiero tutaj. Fakty są jednak takie, że do dobrej zabawy i tańców wystarczy naprawdę bardzo niewiele sprzętu. Po za tym, z kilkoma wyjątkami ludzie zupełnie nie znają się na sprzęcie i nagłośnieniu. Inna sprawa, że każdy chce na weselu zobaczyć moc głośników, świateł, laserów, głowić ruchomych spot, dymy etc. Dlatego każdy profesjonalny DJ ma masę sprzętu, żeby się pokazać, żeby klient miał poczucie, że wie za co zapłacił. Fakty są jednak takie, że bez połowy tego wyposażenia można zrobić super imprezę. Tak naprawdę do dobrej zabawy potrzebna jest dobra ekipa ludzi i dobra muzyka. Oczywiście całą tą tonę żelastwa i kabli trzeba też umieć obsłużyć, podłączyć i grać z tego – a nawet w trakcie jakiś niespodzianek lub awarii naprawić coś na miejscu. Wyposażenie sprzętowe jest ważne ale też pamiętajmy, że ważniejsze jest prowadzenie imprezy i muzyka, którą gra DJ.

         Najwyższe obroty
To naprawdę mit, że DJ nic nie robi tylko siedzi i gra.
Dla przykładu, żeby zagrać wesele trzeba być prawie 24 godziny na nogach. Nie śpi się całą noc, a po zagranej imprezie trzeba spakować sprzęt, wrócić (czasem kawał drogi), rozpakować sprzęt i dopiero pojechać spać. Czyli powtórzyć dokładnie to samo co przed imprezą.
Stres, ogromne zmęczeni, brak snu, ciężka praca fizyczna i umysłowa to potężna mieszanka, która ścina z nóg na cały następny dzień. Poprzedniego dnia i tak się nigdy nie odeśpi. DJ musi więc być bardzo odporny na stres, wszystkie niewygody i zachować dobrą formę, żeby pracować w takich wyczerpujących standardach. Do tego tysiąc wypitych kaw i sto patentów jak przetrwać całą noc bez snu i nie zabić się za kierownicą wracając do domu.
Co komu po DJ’u, który zaśnie na imprezie. Hehe :)
Nie wspominam już o wszelkich przygotowaniach i spotkaniach z klientami przed imprezą, bo to przecież też praca.

         Mixowanie
Jeśli chodzi o dobór utworów, miksowanie i prowadzenie całej imprezy to jest już swoisty styl, na który wpływa też osobowość DJ’a. Każdy DJ ma swój styl jak zagrać i poprowadzić imprezę.

         Miksowanie utworów jest ważne ale jest na szarym końcu. Może paść pytanie; dlaczego? Już tłumaczę. Po pierwsze znowu prawie nikt się na tym nie zna i nie potrafi odróżnić dobrego miksa od złego. Najważniejsze jest jednak to, że większość ludzi wcale tego od DJ’a nie wymaga, ani nawet nie potrzebuje. Oczywiście przyzwoite mixy na imprezie to podstawa rzemiosła DJ’a. Miksować umieć trzeba. To się też ściśle wiąże znowu ze znajomością muzyki i utworów. Jednak dużo bardziej istotny jest dobór piosenek i kompozycja setów. Nie trzeba być Fat Boy Slimem ani Davidem Guettą na imprezie, żeby ją dobrze zagrać. Wystarczy, że na weselu czy sylwestrze DJ potrafi płynnie połączyć i zrobić dobre przejście między utworami. Wielu utworów zwyczajnie nie da się połączyć, bo są w zbyt różnych tempach albo gatunki muzyczne za bardzo od siebie odbiegają.

         Oczywiście są to tylko moje przemyślenia na podstawie wieloletniego doświadczenia. Niemniej jednak najważniejsze jest to, żeby cały czas wykonywać swoją pracę dobrze, być zaangażowanym, wyjść do ludzi.
Wtedy przyjdzie satysfakcja z pełnego parkietu riztańvzoncyh , skandowania „Dobry DJ tutaj gra!”, oklasków i łez szczęścia na policzkach Pani młodej, która tańczy z mężem na weselu.

Kontakt Napisz do mnie.

DJ / Wodzirej Krzysztof


djdlaciebie@gmail.com


600.977.872

Napisz do mnie już teraz.
Zadzwoń i zamów termin wesela, sylwester, zabawę andrzejkową.
Przygotuję dla Ciebie specjalną ofertę wraz wyceną.

Moje usługi to przede wszystkim zaufanie, rzetelność i bezpieczeństwo.
Na mnie można zawsze liczyć i polegać.
Dobry DJ w dobrej cenie!


> Zobacz opinie i polecenia dla DJ dla CIEBIE!

> Zobacz moje certyfikaty i dyplomy.